Spoločnosť Agrospol Hontianske Nemce chová hovädzí dobytok už 24 rokov. Špecializuje sa na chov francúzskych plemien Charolais a Aubrac, pričom aktuálne na viacerých farmách drží viac ako 1 500 kusov.
Odborný garant a dlhoročný chovateľ Jaroslav Dóbi dnes na sociálnej sieti zverejnil fotografie, ktoré ukazujú, ako sa nákaza slintačky a krívačky prejavuje v praxi. Vidieť na nich napadnuté vemená, chodidlá aj ústnu dutinu hovädzieho dobytka.
„Zvieratá veľmi ťažko prehĺtajú, nemôžu prijímať krmivo ani vodu. Nemôžu sa dojiť ani stáť, chôdza im spôsobuje bolesti. Umierajú hlavne mladé jedince, avšak dospelé trpia ukrutnými bolesťami,“ ozrejmil farmár.
Nakazené zvieratá majú horúčky a v ústnej dutine, okolo nozdier, na mliečnej žľaze aj na paznechtoch im vznikajú kožné pľuzgiere a afty. „Aftovírus, ktorý toto ochorenie spôsobuje, je vysoko infekčný a prenosný, spôsobujúci veľké ekonomické straty,“ ozrejmil Dóbi s tým, že vyhubenie ochorenia usmrtením zvierat je nevyhnutné.
„Ak sa nákaza objaví, zvieratá musia byť čo najrýchlejšie zabité, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu vírusu, ale zároveň aj utrpeniu zvierat.“
Dezinformačná epidémia: Politici zneužívajú nákazu dobytka na šírenie paniky
Nakazia sa všetky zvieratá
Chovateľ dobytku zároveň vysvetlil, prečo je napriek nízkej mortalite pri slintačke a krívačke nutné usmrcovať zvieratá v zasiahnutých chovoch. „Ochorenie má len päťpercentnú mortalitu, ale až stopercentnú morbiditu. To znamená, že usmrtí len päť percent zvierat, no sto percent nakazí.“
Dóbi poukázal aj na fakt, že riziko šírenia vírusu je aktuálne vysoké, a to vzhľadom na vyššiu koncentráciu zvierat v chovoch, vzájomné prepojenie fariem, ako i zvýšený pohyb ľudí a zvierat v rámci Európskej únie.
„Nákaza môže byť prenášaná nielen zvieratami, ale aj dopravnými prostriedkami, krmivom, osobami a podobne,“ pripomenul Dóbi.
Nešírte hoaxy a počúvajte odborníkov
Chovateľ svojich kolegov z agrosektora vyzval, aby dodržiavali prísne hygienické pravidlá. „Drobnochovatelia, neprepravujte zvieratá mimo zóny, keďže môžu byť infikované, spôsobiť výskyt ďalšieho ohniska nákazy a prispieť k ďalšiemu šíreniu. Ostávajte doma, izolujte zvieratá a neprijímajte nové. Pri vstupe na vašu farmu používajte dezinfekciu, dezinfikujte aj vstup pred maštaľou, nepúšťajte zvieratá na pastvu a neprímajte návštevy,“ odporučil Dóbi.
Prísna hygiena pritom platí aj pre veľké chovy. „Dbajte na dezinfekciu dopravných prostriedkov, obuvi, oblečenia a zariadení. Minulosť nás učí, že včasná dezinfekcia môže zabrániť epidémii. Nepodceňujte opatrenia,“ odkázal odborník na chov hovädzieho dobytka.
Podľa Dóbiho môžu mať ignorovanie pravidiel a šírenie dezinformácií vážne následky pre celé poľnohospodárstvo. „Počúvajte odborníkov, ktorí venujú roky štúdiu, výskumu a praxi,“ apeluje farmár.